22. Spotkanie Młodych na polach lednickich

Długi weekend, upał, bezchmurne niebo. Krótko mówiąc piękna pogoda. Idealne warunki, by pojechać nad morze poopalać się, popływać łódką po jeziorze czy iść na spacer do lasu. Tysiące młodych ludzi obrało jednak w ten dzień inny cel. Wszyscy zgromadzili się na 22. Spotkaniu Młodych, aby wspólnie radować się i oddawać chwałę Bogu. Również kilku kleryków z naszego seminarium wybrało się na to wydarzenie.

Podczas tegorocznego spotkania w szczególny sposób zaakcentowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji pola lednickie mogły gościć prezydenta RP Andrzeja Dudę. Dla uczestników zostały przygotowane specjalne pakiety, które zawierały w sobie symbol tegorocznego spotkania: Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia. Ponadto wszyscy otrzymali buteleczkę na wodę, ręczniki oraz flagę Polski.

Spotkanie Młodych na Lednicy to nie tylko koncerty i tańce. Każdy z zebranych mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, miał możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu czy też mógł poprosić specjalnie przygotowanych wstawienników o modlitwę. Szczególnym punktem tegorocznego spotkania był gest obmycia nóg. Jest on wyrazem bezinteresownej miłości do bliźniego oraz nauką przyjęcia tej miłości. Zostali do niego wezwani wszyscy pielgrzymi na polach lednickich.

Najważniejszym wydarzeniem całego dnia była Eucharystia. Mszę świętą pod przewodnictwem ks. prymasa abp. Wojciecha Polaka koncelebrowało około 1000 kapłanów. Homilię dla wszystkich zebranych wygłosił abp Grzegorz Ryś.

Niekiedy nie potrzeba wielu słów, by przekazać innym coś bardzo ważnego. Doskonale świadczy o tym  hasło tegorocznego Spotkania Młodych na Lednicy: Jestem. To słowo wypowiedziało 85 tysięcy młodych ludzi, którzy zgromadzili się na lednickich polach. Zgromadzili się, aby dać swoją obecnością radosne świadectwo miłości do Boga.