50-lecie koronacji figury Matki Bożej Piaseckiej

9 września w Piasecznie obchodziliśmy 50. rocznicę koronacji łaskawej Figury Matki Bożej Piaseckiej, Królowej Pomorza i Matki Jedności. Przed pięćdziesięciu laty, 8 września, koronacji figury miał dokonać Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Niestety nie mógł pojawić się wtedy w Piasecznie i koronacji dokonał kard. Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, który dziesięć lat później został papieżem. Warto podkreślić, że figura z Piaseczna jest jedyną figurą Maryi, którą kard. Karol Wojtyła koronował, zanim został papieżem.

Tegorocznej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Był on obecny w Piasecznie również 50 lat temu jako kapelan kard. Wojtyły. Mszę św. odprawiał w koncelebrze pięciu hierarchów: bpa Ryszarda Kasyny, abpa seniora Edmunda Piszcza, bpa Wiesława Śmigla oraz biskupów pomocniczych z archidiecezji gdańskiej: bpa Wiesława Szlachetki i bp Zbigniewa Zielińskiego.

Bp Ryszard Kasyna na początku spotkania powiedział, że w Piasecznie „zaistniało pierwsze, najstarsze objawienie Maryi na Pomorzu w roku 1378” oraz podkreślił, że celem uroczystości jest „oddanie czci i uwielbienia Jezusowi Chrystusowi”. Przypomniał również, że jest to oddanie czci Matce Chrystusa, które przypada m.in. w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na to wydarzenie do Piaseczna przybyło ok. 30 tys. wiernych.