Grudniowy dzień skupienia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) nasza wspólnota seminaryjna przeżywała dzień skupienia, który poprowadził franciszkanin o. Tomasz Tęgowski OFMConv. Pełni on funkcję doradcy ds. młodzieży MI, a jednocześnie należy do Międzynarodowej Rady Prezydialnej MI. Na co dzień prowadzi Centrum Medycyny klasztornej Medicina Monasterialis.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy w wigilię uroczystości od odśpiewania hymnu do  Ducha Świętego. Następnie Ojciec Tomasz wygłosił konferencję wprowadzającą nas w dzień skupienia. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia rozpoczęliśmy godzinkami o Niepokalanym Poczęciu. Franciszkanin w swoich konferencjach mówił o tajemnicy Niepokalanej jako wzorca, który tkwi w Jej doskonałym posłuszeństwie Bogu. Przybliżył nam też działalność stowarzyszenia św. Maksymiliana Marii Kolbego, jakim jest Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae). Ważnym wydarzeniem było wstąpienie niektórych z naszych braci w szeregi Rycerstwa Niepokalanej i oddanie się Jezusowi przez ręce Maryi. Dzień skupienia zakończyliśmy wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu poprowadzoną przez ojca Tomasza i odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia.

Przeżyty czas był pełen łask Bożych i doświadczenia miłości Niepokalanej, a przede wszystkim stał się okazją do ponownego odkrycia istoty powołania.