Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Jak co roku Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej 20 października inaugurowało kolejny rok akademicki. Całość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w pelplińskiej Katedrze o godzinie 9:00, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Biskup pomocniczy Arkadiusz Okrój w trakcie homilii, zarysował sylwetki największych pelplińskich uczonych, którzy przez ostanie dziesięciolecia tworzyli pelplińskie seminarium.

O godzinie 10:30 w auli Biblioteki Diecezjalnej rozpoczęła się 371 sesja inauguracyjna najstarszej na pomorzu uczelni wyższej. Ks. Rektor Tomasz Huzarek w swoim wystąpieniu powiedział, że „nie jesteśmy wielką uczelnia w porównaniu z wielotysięcznym uczelniami Trójmiasta (…), mamy jednak poczucie innej siły. Kościół bowiem jest silny, ale według innej logiki, logiki Bożej: jest mocny Słowem, sakramentami i wspólnotą. Stanowią one siłę napędową naszego działania”.

Nastąpiło również wręczenie Nagrody Rady Księży Profesorów, którą otrzymał dk. Emil Zieńko, za całokształt działalności w seminarium. Potem miała miejsce immatrykulacja 8 alumnów I roku, którzy od tego momentu formalnie są studentami pelplińskiego seminarium. Wykład inauguracyjny pt. „vita activa i vita contemplativa” wygłosił prof. dr hab. Marek Szulakiewicz. W jego trakcie zaznaczył, że nie wystarczy działać, ale działanie zawsze musi wynikać z kontemplacji nad rzeczywistością, aby wiedzieć po co działać.