Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Czas przeżywany w seminarium to nie tylko czas własnej formacji, ale także konkretnej modlitwy w intencjach Kościoła i papieża Franciszka. Z tego powodu w dniach od 18 do 25 stycznia szczególnie modliliśmy się w intencji jedności wszystkich chrześcijan, przeżywając Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Jako wspólnota seminaryjna od wielu już lat przeżywamy ten czas w atmosferze modlitwy i poznawania przyczyny rozłamów oraz tego, jak możemy przyczynić się do zmian w tej sferze. Podczas porannych i wieczornych modlitw szczególnie polecaliśmy tę intencję Bogu, aby chrześcijanie całego świata mogli wspólnie wyznawać swoją wiarę i uczestniczyć w sakramentach.

Wyjątkowym dniem tego tygodnia był czwartkowy wieczór. Tego dnia już po raz 25. swój wykład wygłosił dla nas ks. Krzysztof Różański – wykładowca ekumenizmu oraz teologii dogmatycznej w naszym seminarium. W swoim wystąpieniu przybliżył on rys historyczny oraz bieżące wydarzenia związane z otrzymaniem autokefalii przez Prawosławny Kościół Ukrainy. Po wykładzie udaliśmy się wspólnie do bazyliki katedralnej na mszę św., której przewodniczył bp Ryszard.