V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych

Klerycy z całej Polski wzięli udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która odbyła się na Jasnej Górze. Hasło pielgrzymki: „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi” przypomniało wszystkim alumnom, że moc i siły do głoszenia słowa Bożego powinni czerpać od Jezusa i Jego Matki. W pielgrzymce udział wzięło ponad 2000 kleryków.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że „drogi powołań na polskiej ziemi od pokoleń biegły na Jasną Górę. […] Jesteśmy tutaj razem, aby dać świadectwo, że dar powołań i świętość są najpiękniejszym obliczem Kościoła. Jesteście światłami nadziei dla Kościoła w Polsce i w świecie”. Hierarcha przypomniał również słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze w lipcu 2016 r.: „Otrzymałem dar spojrzenia Matki”. Wysłuchaliśmy także konferencji abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, który zaznaczył, że idąc do kapłaństwa, powinniśmy trzymać głowę na piersi Jezusa i słuchać Jego Serca, tak jak św. Jan, umiłowany uczeń, gdy wchodzi w swoje kapłaństwo na Ostatniej Wieczerzy.

Końcowym punktem spotkania była wspólna Eucharystia, którą wspólnie sprawowali: abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, bp Andrzej Jeż, biskup diecezji tarnowskiej, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz ponad 300 kapłanów.