Wakacje kleryka w dobie pandemii

Czas wakacji zapewne kojarzy się większości z nas z odpoczynkiem, który pozwala zregenerować siły, tak fizyczne, jak i duchowe. Oczywiście, w podobny sposób czas ten postrzegają Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, staramy się jednak wykorzystać go możliwie twórczo, pożytecznie i „duszpastersko”. Niestety, z racji trwającej pandemii, tegoroczne praktyki wakacyjne musiały odbyć się w innych, często zaskakujących formach. Większość wakacyjnych rekolekcji została odwołana, te zaś, które się odbywały, musiały wiązać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jedną z ważnych praktyk wakacyjnych był dla nas udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku także pielgrzymka musiała zmienić swój charakter, przekształcając się w swego rodzaju sztafetę około 20-to osobowych grup (z Diecezji Pelplińskiej wyruszyło pięć grup pielgrzymkowych). Pomimo konieczności zachowania dystansu i przyjętych obostrzeń sanitarnych w grupach pielgrzymkowych, zachowały one jednak swój urok, który znamy z poprzednich lat. Niewątpliwie jest to zasługa wielu kapłanów, kleryków, porządkowych oraz bardzo zaangażowanych pątników, którzy tworzyli piękną atmosferę w czasie pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani.  

Część kleryków, po odbyciu odpowiednich badań, pomagała w charakterze wolontariuszy w hospicjach i wśród osób niepełnosprawnych, jednak w tym roku, wielu z nas spędziło znaczną część wakacji na pomocy w swoich rodzinnych parafiach. Praca w biurze parafialnym, zakrystii czy też w ogrodach także uczy gorliwości i pomaga w zdobywaniu przydatnych umiejętności. Z pewnością nie był to czas zmarnowany!

Przed nami jeszcze ostatni miesiąc wakacji – wrzesień. W tym czasie także nie będziemy się nudzić, ponieważ przed nami praktyki szkolne. Co nas czeka? Czy pojawią się niespodziewane utrudnienia z racji trwającej pandemii? Tego nie wiemy… Sytuacja jest niezwykle zmienna i dynamiczna. Wszystko polecamy jednak Dobremu Bogu z wiarą, że On się zatroszczy, aby ten kolejny etap wakacyjnych praktyk mógł się okazać błogosławionym i szczęśliwym.

Prosimy Was o modlitwę w intencji naszego Seminarium, księży moderatorów, wykładowców, kleryków, abyśmy dobrze dysponowali darami, którymi obdarza nas Pan Bóg. Prosimy także o modlitwę w intencji nowych powołań. Szczęść Boże!