Warsztaty roku IV i V

Pierwsza myśl, która pojawia się w głowie, kiedy słyszymy wyrażenie „formacja seminaryjna”? Pewnie wielu z was pomyślało o modlitwie. Jednak św. Jan Paweł II w adhortacji Pastores dabo vobis zwraca uwagę na aż cztery wymiary formacji seminaryjnej: ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Każda z nich jest tak samo ważna i potrzebna przyszłemu kapłanowi, aby jak najlepiej wypełniał swoje powołanie.

W formacji intelektualnej, oprócz wykładów, bardzo ważne miejsce zajmują spotkania o charakterze warsztatów. Każdy rocznik uczestniczy w ciągu semestru w pojedynczych warsztatach. My, jako rocznik IV, w minioną sobotę mogliśmy uczestniczyć w warsztatach poświęconych asertywności. Poprowadziła je pani Agnieszka Kamińska – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta.

Niezwykle ważne jest poznanie schematów i mechanizmów działających w człowieku, szczególnie dla osób, które mają w przyszłości udzielać pomocy innym. Warsztaty zostały przeprowadzone w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się, że asertywność nie oznacza jedynie posiadania swojego zdania i umiejętności obronienia go, ale że to „uczenie innych, jak mają nas traktować”. Poznaliśmy również mechanizmy, które mogą wpływać na nasze zachowanie w sposób negatywny (jak choćby uciekanie od konfrontacji, uleganie wpływom) oraz jak takim mechanizmom przeciwdziałać.

Jak pracować z uczniem trudnym? To pytanie z kolei zadawali sobie bracia z roku V podczas warsztatów prowadzonych przez panią Katarzynę Pikor, nauczycielkę i wychowawcę z wieloletnim doświadczeniem. Podczas kilku godzin pracy zastanawiali się, kim jest uczeń trudny wychowawczo i dydaktycznie oraz jakie są przyczyny trudnych zachowań ucznia. Poznali także liczne sposoby reagowania i metody pracy na lekcjach. Wszystko po to, by być jak najlepiej przygotowanym do przyszłej pracy w roli nauczyciela szkolnego.

Spotkania te były również okazją do wymiany doświadczeń z naszych praktyk szkolnych i pastoralnych, w których uczestniczymy w soboty. Mogliśmy zapytać o wiele problematycznych kwestii i jeszcze więcej się nauczyć.

Bardzo dziękujemy pani Agnieszce oraz pani Katarzynie za poświęcony czas i przeprowadzenie warsztatów. Wierzymy, że każdemu z nas przyda się to w przyszłej pracy duszpasterskiej.