Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

28 stycznia obchodziliśmy wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, które w tym roku przypadło w niedzielę.

Św. Tomasz jako patron teologów i studentów teologii dla wspólnoty seminaryjnej stanowi ważną postać i wsparcie w zgłębianiu wiary i wiedzy teologicznej. Jest on nazywany doktorem „anielskim” ze względu na wielką czystość, jaką zdobył współpracując z łaską.

Jednak tym razem z racji niedzieli wspomnienie „doktora anielskiego” miało troszkę inny charakter. Tym razem Msza św. obyła się, jak co niedzielę, w bazylice katedralnej. Za to w ramach nieszporów mogliśmy wysłuchać kazania naszego wicerektora, ks. Tomasza Huzarka, który przybliżył nam naukę Akwinaty.

Podczas kazania zostało postawione pytanie: Dlaczego warto wracać do nauczania Tomasza? Kaznodzieja zwrócił uwagę, że kapłan jest zobowiązany do karmienia ludzi „winem prawdy”. Zaś św. Tomasz jest jedną z osób, które nieustannie poszukiwały i zgłębiały prawdę. Co istotne „doktor anielski” podczas rozmów usiłował zrozumieć swego rozmówcę, by w sposób przystępny przekazać mu prawdę. Następnie została poruszona kwestia sprawiedliwości i miłosierdzia, jako dwóch rzeczywistości niewykluczających się.

Jako, że wspomnienie św. Tomasza z Akwinu jest również dniem imienin księdza wicerektora, na koniec liturgii dziekani naszego seminarium złożyli w imieniu całej wspólnoty życzenia dla solenizanta.