11 listopada nasza wspólnota seminaryjna przeżywała swój dzień skupienia – tym razem w nieco innej formie, gdyż spędziliśmy go poza murami naszego domu formacji. W sobotni poranek wyruszyliśmy z Pelpina do Gietrzwałdu.

Gdy dotarliśmy do celu naszego pielgrzymowania, przeszliśmy wspólnie z naszymi księżmi moderatorami drogę krzyżową, zatrzymując się przy każdej z jej stacji na krótkie rozważanie. Przystanęliśmy też przy cudownym źródełku, które zostało pobłogosławione przez samą Matkę Bożą w 1877 roku i po dzień dzisiejszy słynie łaskami uzdrowień. Następnie przeszliśmy do kościoła, aby tam wraz z innymi pielgrzymami uczestniczyć w Mszy Świętej, której przewodniczył ks. rektor Wojciech Pikor, koncelebrując ją z pozostałymi kapłanami – zarówno z naszego seminarium jak i innymi. Po Mszy udaliśmy się do Domu Pielgrzyma na obiad, po którym spotkaliśmy się z jednym z braci ze zgromadzenia posługujących w Gietrzwałdzie Księży Kanoników Regularnych Laterańskich. Przybliżył nam historię cudownego obrazu Matki Bożej, objawień i towarzyszących im wydarzeń oraz dziejów sanktuarium. Warto zaznaczyć, że objawienia, które miały tutaj miejsce, są jedynymi zatwierdzonymi w Polsce przez Kościół (w 1977) jako autentyczne.

W naszych modlitwach tego dnia szczególnie pamiętaliśmy o naszej ojczyźnie, gdyż było to Święto Niepodległości, a także o dotychczasowym biskupie pomocniczym naszej diecezji, ks. biskupie Wiesławie Śmiglu, który tego dnia został mianowany ordynariuszem dla diecezji toruńskiej.

Dla każdego z nas był to dzień pełen doznań duchowych, które miejmy nadzieję zaowocują w przyszłości dla dobra naszego i tych, których Pan Bóg postawi na naszej życiowej drodze.

Matko Boża Gietrzwałdzka, módl się za nami!