Aktualności

Klerycy z całej Polski wzięli udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która odbyła się na Jasnej Górze. Hasło pielgrzymki: „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi” przypomniało wszystkim alumnom, że moc i siły do głoszenia słowa Bożego powinni czerpać od Jezusa i Jego Matki. W pielgrzymce udział wzięło ponad 2000 kleryków.

Seminarium to nie tylko wykłady i modlitwa. Choć są to ważne i bardzo potrzebne elementy naszej formacji, to jednak nie jedyne. Jednym spośród wielu działań kleryków są prowadzone przez nich rekolekcje weekendowe.

Prawie 30 młodych osób z terenu całej diecezji wzięło udział w wiosennej edycji rekolekcji młodzieżowych „Nie Tylko dla Aniołów”. Temat, który wspólnie podjęliśmy, dotyczył rodziny. W konferencjach głoszonych dla nas przez s. Urszulę oraz kleryków – Marcina i Mariusza, pochylaliśmy się nad istotą miłości małżeńskiej i rodzicielskiej.

S. Ula zwróciła nam uwagę na miłość Boga do nas. Bóg kocha nas miłością zarówno matczyną – czułą, troskliwą, jak i ojcowską – wymagającą, mądrą. Choć nie ma ludzi idealnych i trudno o taką miłość wśród naszych rodzin, to jednak Bóg jest dla nas wzorem tej miłości i, co ważniejsze, On kocha nas tą miłością. Klerycy natomiast skupiali się na zagadnieniu małżeństwa, zarówno od strony żony, jak i męża.

W czasie rekolekcji przewidziano również spotkania z gośćmi. Pierwszym naszym gościem była p. Marta Wielgosz, która poprowadziła dla nas spotkanie o działalności Fundacji Małych Stópek. Drugim gościem był p. Jakub Chrząszcz, który opowiadał nam o tym, jak mądrze planować swoją przyszłość i na co już dziś możemy zwrócić uwagę. Oczywiście centrum każdego dnia była Msza święta oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom rekolekcji „Nie tylko dla Aniołów” – za przyjęcie naszego zaproszenia i piękny udział w rekolekcjach. Niech wszystko to, co usłyszeliśmy w tym czasie pracuje w nas i przybliża nas do Boga. Dziękuję również s. Urszuli oraz s. Danucie, które po raz kolejny wspomagały nas swoją obecnością i doświadczeniem. Dziękuję klerykom, z którymi mogłem te rekolekcje współtworzyć i prowadzić. Mam nadzieję, że dla nas wszystkich był to czas owocny i dobrze spędzony z Bogiem. Kolejna edycja rekolekcji już jesienią! Szukajcie informacji na Facebooku: www.facebook.com/NieTylkoDlaAniolow

Do zobaczenia!

W dniach 13-15.04.2018 r. alumni naszego Seminarium wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wyższych Seminariów Duchownych. Po przyjeździe do WSD w Elblągu miała miejsce wspólna Eucharystia, a po niej kolacja i integracja.

13 kwietnia 2018 r. w naszym Seminarium został rozegrany mecz piłkarski w ramach organizowanych od 27 lat Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Tym razem gościliśmy kleryków ze Szczecińskiego Seminarium.

11 kwietnia br., w ramach działalności funkcjonującego w naszym seminarium Koła Młodych Teologów, trzech członków Koła pojechało do Torunia na wykład pod tytułem „Czy możliwe jest doświadczenie obecności Boga?”.

Niespełna dwa miesiące temu Papież Franciszek ogłosił nominację kapłana naszej diecezji – ks. Waldemara Sommertaga – na nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, jednocześnie wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Maastricht. Natomiast wczoraj (7 IV) podczas uroczystej Mszy św., której nowowyświęcony arcybiskup przewodniczył, jako diecezja pelplińska dziękowaliśmy Bogu za ten dar i wyróżnienie dla abp. Sommertaga.