Koło migowe

W naszym Seminarium oprócz Kół o charakterze duszpasterskim czy pastoralnym są również koła naukowe. Jednak działania jednego z kół są wyjątkowe ze względu na sposób prowadzenia spotkań członków, ponieważ są to spotkania nadzwyczaj… ciche. Mówimy tu o spotkaniach Koła Języka Migowego. Podstawowym celem naszego Koła jest nauka polskiego języka migowego i wyjazdy na Msze św. sprawowane w języku migowym. Docelowo oczywiście klerycy, którzy uczą się tego języka mogą po święceniach kapłańskich organizować takie Msze i je odprawiać.

Nauka tego języka polega na poznawaniu nowych znaków, z których jest on złożony oraz przygotowywanie się do służenia podczas Mszy św. Nasza służba obejmuje głównie miganie czytań mszalnych, psalmu oraz modlitwy powszechnej. Ci, którzy uczą się już dłużej migają podczas Mszy również odpowiedzi ludu.

Warto dodać, że żaden z obecnych członków Koła nie spotkał się wcześniej z językiem migowym. Wszyscy rozpoczęliśmy jego naukę dopiero w Seminarium i od początku staramy się jeździć na Msze, aby nabierać niezbędnego doświadczenia w tym zakresie.

Odpowiedzialny: kl. Robert Dorau.