Wielki Post jest czasem łaski i zbawienia. Stąd warto przeżyć go z tą świadomością i gorliwie z każdym dniem starać przybliżyć się własne serce do tajemnicy krzyża.
Ku lepszemu jego zrozumieniu co roku w naszej seminaryjnej wspólnocie na początku tegoż okresu przeżywamy kilkudniowe rekolekcje w ciszy. W tym roku od 8 do 12 marca mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach ks. dra Łukasza Białka – wykładowcę teologii duchowości w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Kielnie, który w czasie tych kilku dni był naszym duchowym przewodnikiem.
Tegoroczne rekolekcje przebiegły pod hasłem „Proroka jak Ja wzbudzi Wam Pan” (Dz 3,22). Główną tematyką rekolekcji była postać Mojżesza – od którego staraliśmy się czerpać wzór postępowania w naszej codzienności. Wśród konferencji poruszyliśmy tematy dotyczące m.in. własnej modlitwy, przepowiadania kapłańskiego czy też porażek, które każdego z nas mogą czekać. W czasie codziennych Mszy świętych czerpaliśmy „program” naszego postępowania z kolekt na dany dzień Wielkiego Postu, znajdujących się w formularzach Mszy świętych. Wielką radością było dla nas spotkanie z ks. Rekolekcjonistą, podczas którego mogliśmy zadawać nurtujące nas pytania, na które szczegółowo otrzymaliśmy odpowiedzi i wskazówki. Ksiądz Rekolekcjonista rozszerzył nasz horyzont patrzenia na istotne sprawy, takie jak np. formacja ludzka czy pastoralna. Ks. dr Łukasz dał nam przykład tego, jak z prostotą i pokorą należy się modlić oraz przypomniał nam, jak ważna podczas seminaryjnego okresu jest formacja intelektualna.
W czasie rekolekcji codziennie adorowaliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, Któremu mogliśmy oddać wszystko to, co mieliśmy w naszych sercach, a z czym do Niego przychodziliśmy. W tym zbawiennym czasie rekolekcji nie zabrakło nabożeństwa Drogi Krzyżowej, śpiewu Gorzkich Żali, czy wspólnotowego odmawiania różańca.
Jesteśmy wdzięczni ks. Rekolekcjoniście za dany nam przykład własnego kapłaństwa, od którego mogliśmy się wiele nauczyć i dostrzec, jak cenna w życiu kapłana jest modlitwa, pokora i wiedza, którą może dzielić się z innymi. Dziękujemy za przykład spojrzenia na istotną rolę Maryi w naszej codzienności, która nieustannie czeka, aby wziąć nas pod swój matczyny płaszcz. Również i doświadczenie, którym ks. dr Łukasz się z nami podzielił, było dla nas istotne i pozwoliło spojrzeć nam na niektóre sprawy z innej perspektywy. Na zakończenie do naszego Mostu Modlitewnego dołączyliśmy parafię ks. dra Łukasza – dzięki czemu wzajemnie omodliliśmy własne środowiska, w których się znajdujemy.
Ufamy, że ten czas wyda owoce w naszym życiu, przyczyni się do lepszego przeżycia okresu Wielkiego Postu oraz pomoże skierować nasze serca i umysły ku dobrom wiecznym.
~kl. Adam Pobłocki, rok III