Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

W tym roku inauguracja roku akademickiego odbyła się wyjątkowo 19 października (zwykle inaugurujemy rok 20 października, upamiętniając wydarzenie tzw. „krwawej jesieni pelplińskiej” z 1939 r.). Nasze uroczystości rozpoczęliśmy Mszą św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. bpa Ryszarda Kasyny. Hierarcha nawiązał w homilii do postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego wspomnienie tego dnia wspominaliśmy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest dla nas wzorem, aby zło dobrem zwyciężać.

Po Eucharystii udaliśmy się do Biblioteki Diecezjalnej, gdzie Ksiądz Rektor nawiązał do szczególnej sytuacji naszego seminarium. Z powodu remontu gmachu seminarium jesteśmy obecnie w rozproszeniu (mieszkamy w trzech budynkach). Podczas inauguracji swoją immatrykulację (włączenie w poczet studentów) przeżyło dziewięciu alumnów roku I.

Wykład inauguracyjny wygłosił p. prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który mówił o drogach do niepodległości na Pomorzu. Na koniec Ksiądz Biskup życzył wszystkim sił i wytrwałości w dalszym formowaniu się na drodze ku kapłaństwu. Uroczystości zakończyły się modlitwą Anioł Pański i uroczystym śpiewem „Gaudeamus igitur”.