Wspomnienie liturgiczne św. Tomasza z Akwinu

Dnia 28 stycznia obchodziliśmy wspomnienie świętego Tomasza z Akwinu, wielkiego teologa i filozofa. Nasza wspólnota seminaryjna, jak co roku, przeżyła ten dzień w sposób świąteczny obchodząc zarazem imieniny naszego Księdza Rektora Tomasza Huzarka. Rano spotkaliśmy się na uroczystej jutrzni – modlitwie porannej Kościoła, podczas której Ksiądz Rektor przybliżył nam postać świętego Tomasza, wskazując na ważną cnotę promowaną przez niego, którą jest: longanimitas tzn. długomyślność. Pomaga ona nie skupiać się tylko na tym co dzieje się teraz, lecz postępować w perspektywie, która pokazuje więcej i stale ukierunkowuje wszelkie dążenia ku Bogu.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj. W liturgii słowa ks. prof. dr hab. Piotr Roszak, prodziekan WT UMK poszerzył naszą wiedzę o inne cnoty, które akcentował Akwinata. Nawiązując do Ewangelii z dnia, wskazał, że jako katolicy powinniśmy nieustannie wzrastać, aby posiąść upragnioną mądrość. Do tego potrzebny jest wysiłek, a więc postępowanie w cnocie pilności. Nieodłączną przy tym kwestią jest budowanie silnej relacji z Panem Bogiem. Ważne jest otwarcie się i współpracowanie z łaską, która daje zdolność owocowania i siłę do działania. Na koniec kaznodzieja podkreślił za świętym Tomaszem, żeby nie zatrzymywać się na „gdybaniu”: „gdybym miał więcej czasu, to lepiej by mi poszło”, lecz mamy wzrastać w tym, co jest nam aktualnie dane. Katolik bowiem to ten, który myśli całościowo. 

Ostatnim punktem była konferencja pt. „Jak reagować na skandal? Kilka porad św. Tomasza z Akwinu”, którą wygłosił również ks. prof. dr hab. Piotr Roszak.

Księdzu Rektorowi oraz Księdzu Profesorowi serdecznie dziękujemy za wskazane cnoty oraz skierowane do nas praktyczne porady w kontekście osobistego rozwoju i zajęcia właściwego stanowiska wobec współczesnych skandali.