Zostań klerykiem na 3 dni

W dniach 9 – 11 marca 2018 r. odbyły się kolejne dni skupienia dla rozeznających powołanie, znane pod hasłem „Zostań klerykiem na 3 dni”. W wydarzeniu tym uczestniczyło 28 osób.

Tradycyjnie każdy z naszych gości zamieszkał w pokoju wraz z jednym z braci kleryków. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy spotkaniem z księdzem rektorem, dalszymi punktami programu była droga krzyżowa, kolacja i wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu. Nasi goście mieli okazję poznać także praktyki pastoralne, w których bierzemy udział w każdą sobotę: w piątkowy wieczór losowaniem przydzielono wszystkim „klerykom na 3 dni” miejsce, do którego udali się w naszym towarzystwie w sobotę rano. Zostali tam wprowadzeni w charakter poszczególnych posług, które podejmujemy. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić dom dziecka, hospicjum, Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach i Pelplinie. Po powrocie z wyjazdu była możliwość zwiedzania katedry lub indywidualnej rozmowy z ojcem duchownym. Po kolacji graliśmy w piłkę nożną, piłkarzyki i tenisa stołowego. Również miłośnicy planszówek znaleźli coś dla siebie. Obok tych wszystkich atrakcji i konferencji poświęconych formacji seminaryjnej dzień skupienia był dla naszych gości przede wszystkim czasem rozeznania, refleksji i wspólnej modlitwy.

Poniżej zamieszczamy świadectwa uczestników dnia skupienia „Zostań klerykiem na 3 dni”:

I świadectwo

Od samego przyjazdu w piątek wieczorem dało się odczuć wyjątkowość i specyfikę WSD w Pelplinie. Dzień drugi, czyli sobota, którą rozpoczęliśmy medytacją i Mszą św. minął w mgnieniu oka. Wyjazd do hospicjum w Tczewie był niezwykłym przeżyciem duchowym. Modlitwy w kaplicy św. Barbary były okazją do rozmowy z Bogiem i odczucia Jego obecności. Wezwanie “Chodźcie, a zobaczycie!” (J 1,39) jest trafną odezwą do młodych, którzy rozważają odpowiedź na głos Chrystusa: “Pójdź za Mną.” Z całą stanowczością mogę stwierdzić, że te trzy dni były doskonałą okazją do poznania seminaryjnego życia kleryka.

II świadectwo

Przyjechałem tu z ciekawości oraz w celu oderwania się od rzeczywistości i poznania czegoś nowego. Przez ten czas byłem bliżej Boga niż na co dzień. Wśród kleryków mogłem poczuć się jak jeden z nich, co było bardzo niesamowitym przeżyciem. Bardzo podobał mi się sporządzony plan na te dni. Nie brakowało w nim czasu na modlitwę jak i na zawody sportowe oraz spacer po seminarium, gdzie dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych rzeczy.